Olomoucké syrečky nadchnou i znechutí

Jejich pronikavá vůně (nebo spíš pach) je obecně známý. Jakmile k nim jednou přičichnete, příště je poznáte už na dálku. Tak prapodivný sýr, který nejvíc ze všeho připomíná cosi zkaženého a už notně zasmrádajícího, v mnoha jiných zemích neobjevíte. Ale Češi (tedy někteří) si ho zamilovali. A Olomoucko, kde vznikl a kde se dosud vyrábí, se jím rozhodně proslavilo.

Výlet za syrečky

I když si většina lidí olomoucké syrečky jednoduše kupuje v supermarketu, praví gurmáni by se měli vypravit tam, kde se vyrábějí. A to do místa poblíž jednoho z největších a nejstarobylejších měst na Moravě, tedy poblíž Olomouce. V ní se sice nevyrábějí, ale nebudete to k nim mít daleko. Historickým místem, kde se syrečky vyrábějí již od prvopočátků, je město Loštice, které leží v Olomouckém kraji a najdeme ho poblíž Šumperka.

Tam se nachází nejen Muzeum olomouckých tvarůžků, ale i společnost AW (která je takto pojmenovaná po svém zakladateli Aloisi Wesselsovi). Právě zde se začalo s moderní výrobou tvarůžků, a to už v roce 1876. A i když moravský podnikatel mnohé lidi svým počínáním znechutil, jiní mu zase díky jeho podniku doslova leželi u nohou.

Historie tvarůžků

I když se obvykle používá název olomoucké syrečky, tak správné pojmenování zní olomoucké tvarůžky. A stejně tak se můžete setkat i s označením tvargle, které pochází z němčiny. V podstatě se jedná o obyčejný zrající sýr, který se vyrábí z odtučněného mléka. Základní princip tak není naprosto ničím zajímavý – ale ten výsledek je naprosto fascinující.

Zajímavé je, že první tvarůžky, velmi podobné těm dnešním, se začaly vyrábět už v 15. století a populární byly zejména na Hané. Lidé si je kupovali nejčastěji na trzích konaných v Olomouci, a tak po tomto městě získaly své přízvisko.

Co s nimi?

Tvarůžky mají podivně mazlavý povrch a uvnitř jsou měkké či poloměkké. Čím déle je necháte ležet v chladu, tím vyzrálejší budou. Na jejich pronikavém pachu a až pikantní chuti to ale naprosto nic nezmění.

Většina lidí je pojídá samotné, ale mají i široké využití v kuchyni, zejména té moravské. Dá se z nich dělat velmi chutná tvarůžková pomazánka, můžete je smažit, případně se dají nakládat. Leckdo je neváhá obalit šunkou či slaninou, opatřit trojobalem a osmažit. A úplnou specialitou je rozhodně tvarůžkový tatarák.

(Ne)chutný zážitek

Ocitnete-li se tedy poblíž Loštic, určitě neváhejte a vydejte se na prohlídku místního muzea a pak si nakupte speciality zde vyráběné. Pořídit si olomoucké tvarůžky přímo v místě výroby, to je totiž zážitek nad zážitky. A ten pach, který ze svých oděvů budete ještě týden po návštěvě cítit, vám bude připomínat, že tohle je skutečně nezapomenutelná moravská specialita.

Pokud patříte spíš mezi milovníky vína, přečtěte si náš článek o tom, že Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život, případně se začtěte do Výletu do historie Zlína aneb Baťa, jak ho neznáte.

Fotografie