Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život

Pálava je chráněnou krajinnou oblastí a od roku 1986 je dokonce i biosférickou rezervací UNESCO. Jedná se o poměrně rozsáhlou oblast s různorodou krajinou, která nadchne jak milovníky vína a vinic, tak i turisty, stejně jako milovníky přírody. Takzvané Pálavské vrchy jsou typickou oblastí na Moravě, která je od obzoru k obzoru pokryta nekonečnými vinicemi. A vínu se tu daří i proto, že se jedná o jednu z nejsušších lokalit v celém Česku.

Mikulov či Pavlov

Nemusíte pouze chodit mezi vinicemi a obdivovat, kolik různých odrůd tu roste. Můžete zamířit třeba do měst Mikulov nebo Pavlov, které pod Pálavu také spadají a nabízí toho turistům k vidění o mnoho více. V centru Mikulova je například městská památková rezervace, můžete odtud odstartovat výlet po některé z vinařských stezek a nebo můžete podniknout turné po místních sklípcích a v každém ochutnat něco úplně jiného.

Pavlov leží jen pár kilometrů od Mikulova a známý je díky svému Archeoparku. A navíc se kousek odtud nachází známé město Dolní Věstonice, kde byla objevena ikonická soška Věstonické Venuše.

Pozůstatky z historie

Pálava láká také milovníky turistiky a historie, kteří v této oblasti vyhledávají nejen historické památky, ale i jejich pozůstatky. Mezi nejoblíbenější místa dozajista patří Dívčí hrady a Sirotčí hrádek. S trochou štěstí tu můžete narazit na pozůstatky z dob, kdy ještě po zemi chodili mamuti nebo kdy se tudy proháněli divocí Keltové. A nebo najdete něco, co vzniklo kdysi v pravěku a bude to dalším dokladem toho, že naše civilizace je velmi, velmi stará.

Fascinující příroda

Pálava se rozhodně dočkala celosvětové ochrany díky své jedinečné přírodě. A určitě tím nejsou myšleny vinice, které zabírají její největší část. Je totiž prokázáno, že se tu nachází mnoho druhů rostlin, které nenajdeme na žádném jiném místě v České republice. Místní typické suché podnebí jim dává možnost žít i tam, kde bychom je nečekali.

Za návštěvu stojí také takzvaná krasová lesostep u Děvína a dozajista vás budou fascinovat místní pastviny, které jsou úplně zasolené, což je v našich krajinách velmi netypický úkaz. Za vidění stojí i místní mokřady, které jsou nedílnou součástí Mokřadů Dolního Podyjí.

Jestliže vás Pálava zaujala a rádi byste poznali další fascinující místa na Moravě, inspirujte se třeba naším článkem Za sněhem se dá vyrazit i na Moravu, případně můžete podniknout výpravu za historií tvarůžků podle našeho článku Olomoucké syrečky nadchnou i znechutí.

Fotografie