Jaro na Moravě může být okouzlující

Doba bez turistů

Nemáte rádi lidi? Chcete si užívat přírodu, památky, nová místa, ale netísnit se přitom mezi davy? Chcete nové zážitky, ale nestojíte o to, aby vám je kazili neznámí lidé? V tom případě byste na výlety měli vyrážet na jaře. Když se příroda probouzí, všechno se začíná zelenat, stromy začínají kvést, na záhonech se objevují první jarní květiny, vzduch začíná vonět sluncem a přitom je ještě příjemné, svěží počasí. V takovém období je i Morava krásná.

Jarní zámky

Proč vyrazit na Moravu s příchodem jara? Třeba proto, že můžete vyrazit na místní hrady a zámky, a to ještě před začátkem skutečné turistické sezóny. Většina hradů a zámků je v zimě zavřená, ale s 1. dubnem se otevírají a návštěvníky vítají s otevřenou náručí. Nebudete se tísnit, užijete si jejich atmosféru v klidu a budou na vás čekat všechny atrakce, které jsou dostupné i v průběhu roku. Někdy je otevírací doba na jaře lehce omezená, proto se vyplatí zjistit si ji s předstihem – ale určitě to stojí za to.

Kam vyrazit?

Když se řekne Morava, většinu z nás z oblasti zámků napadne zejména Lednicko-valtický areál. To je ideální místo pro jarní návštěvu – není tam „milion“ lidí, místní zahrady začínají ožívat a zažijete tam ledacos nečekaného. Ve slunných jarních dnech je tam nádherně.

Za návštěvu stojí také zámek Hradec nad Moravicí, hrad Strallenberg ve Štramberku, zámek Linhartovy, zámek Fryštát, zámek ve Vizovicích, hrad Sovinec nebo Bílá věž v Hradci nad Moravicí.

Jarní turistika

Zimní sezóně už odzvonilo, lanovky stojí, na sjezdovkách se nelyžuje. Přesto můžete na moravské a slezské hory vyrazit. Jedná se začátek turistické sezóny, můžete si prošlápnout všechny možné turistické stezky, objevit zapomenuté poklady těchto hor, navštívit zajímavá místa, poznat místní přírodu, pohlédnout z hřebenů hor na Slovensko nebo do Polska – nebo rovnou přejít hranice. Turistika je v těchto místech populární a na jaře tam není tak živo, takže si své chvilky v přírodě užijete v klidu a nerušeni.

Jižní Morava na jaře

I když nejvíc lidí to na jižní Moravu táhne v září či říjnu, kdy se konají různé slavnosti vína, tak stojí za návštěvu i v brzkých jarních měsících. Do sklípku můžete zajít i v tomto období, vína je tu dostatek po celý rok. Uvidíte navíc ožívat vinice, nebudete se v populárních vinařských městech tísnit mezi mnoha náruživými vinaři a budete mít čas prohlédnout si i místní pamětihodnosti, archeologické vykopávky nebo třeba zoologickou zahradu.

Přečtěte si také Jak si užít letní dovolenou s dětmi? nebo Archeologie na Moravě – studnice vědění i nálezů.

Fotografie