Jak si užít letní dovolenou s dětmi?

Komplikace s dětmi

Když jste byli ještě single nebo bezdětní, nejspíš jste si nejen plánovali, ale i užívali jinou dovolenou. Byla více adrenalinová, plná různých párty, plná klidu – vše bylo přesně podle vás. Jenže jednoho dne přišly děti a nic už není, jak bývalo. Ani letní dovolená. A přesto si i s dětmi můžete užít tu nejbáječnější rodinnou dovolenou – ať už na Moravě, ve Slezsku nebo třeba na Slovensku či jinde. Jen to chce víc plánování a řádnou organizaci času.

Plánování

Prvním krokem pro úspěšně zvládnutou dovolenou s dětmi je plánování. Začněte včas, klidně několik týdnů před odjezdem. Přemýšlejte a googlujte, jaké aktivity a atrakce jsou v dané lokalitě k dispozici. I když se u nich píše, že jsou pro děti, zvažte i věk svých potomků – jiná zábava je vhodná pro batolata, jiná pro středoškoláky.

Zvlášť pokud máte už starší děti, můžete si naplánovat více akční dovolenou spojenou například s horskou turistikou, vodními sporty, lezením, trochou adrenalinu. A hledejte i alternativy pro špatné počasí. I v létě se může stát, že vám třeba celý týden proprší, tak je výhodné obhlédnout muzea, vnitřní bazény a další místa vhodná pro děti..

Příprava

Máte-li menší děti, měla by vaše příprava na cestu být velice důkladná. Větší děti už toho paradoxně nepotřebují tolik, za to těm menším musíte vzít spoustu náhradního oblečení, zábavu do auta (nebo jiného dopravního prostředku), oblíbené hračky, knížku a spoustu dalšího vybavení (o výbavě pro kojence  nemluvě).

Abyste se vyhnuli stresu a tomu, že na poslední chvíli budete shánět něco důležitého, začněte včas. Balte třeba už týden předem. Pokud jedete autem, zkontrolujte i to, jestli je v dobrém stavu, jak je na tom stav kapalin, tlak v pneumatikách a kam až vám vystačí palivo či kolikrát budete muset během dovolené nejspíš tankovat. Na samotnou cestu si nezapomeňte přibalit jídlo a pití, pro děti třeba i něco sladkého, co je upokojí, až začnou protestovat proti dlouhé jízdě. A podobné svačinky se hodí na každý výlet autem, který si během dovolené naplánujete.

Ubytování

Ubytování byste si měli rezervovat s dostatečným předstihem – turisticky zajímavé lokality mívají v létě většinou plno a na poslední chvíli už ubytování neseženete. Při volbě typu zvažte zase věk svých dětí i své potřeby. Máte raději soukromí, tak vám vyhoví spíš samostatná chatička? Nebo milujete atmosféru kempů? Případně dáváte přednost hotelu s plnou penzí? Vše je možné – záleží ale i na vašich finančních možnostech.

Čas pro relax

Kromě plánování různých aktivit pro děti, aby si dovolenou maximálně užily a nenudily se, myslete i na sebe. Proč vyrážíte na dovolenou? Přece abyste si odpočinuli. Takže si naplánujte i odpočinkové dny, menším dětem zachovejte pravidelný poobědový spánek, na který jsou zvyklé, a klidu si užívejte především večer, když je uložíte ke spánku a můžete si v příjemném letním počasí posedět venku u sklenky, grilu a tak dále.

Zábava pro deštivé dny

Pořádné plánování zahrnuje i připravenost na nepřízeň počasí. V létě může přijít den, kdy sluníčko ustoupí dešti a plánované venkovní aktivity s dětmi půjdou do ztracena. Proto je dobré mít v záloze několik možností pro deštivé dny.

Jednou z těchto možností jsou muzea. Většina větších měst a turisticky atraktivních lokalit na Moravě má muzea, která nabízejí fascinující exponáty pro děti i dospělé. Při plánování návštěvy muzeí věnujte pozornost programům pro děti, které některá muzea nabízejí, jako jsou dětské workshopy a výukové hry.

Další možností jsou vnitřní bazény. Děti si zde mohou užít hodiny zábavy a vy si můžete odpočinout.

Hledejte také indoor zábavní parky, trampolínové areály nebo herny. Tyto zařízení často nabízejí širokou škálu her a atrakcí vhodných pro různé věkové skupiny dětí.

Stravování a zásoby

Během dovolené je důležité myslet i na stravování. Pokud máte malé děti, pravděpodobně budete potřebovat dostatek plen, kojeneckého mléka nebo lahve s dudlíkem. Pro starší děti zase balte oblíbené svačinky, které jim zajistí potřebnou energii na celodenní výlety.

Nakupování potravin na dovolené může být také dobrodružstvím. Zkuste ochutnat místní speciality a udělejte z nákupu zážitek pro celou rodinu. Nezapomeňte na dostatek vody, abyste předešli dehydrataci, zejména v horkých letních dnech.

Bezpečnost a zdraví

Bezpečnost dětí by měla být vždy na prvním místě. Při plánování dovolené se ujistěte, že máte všechny nezbytné léky, které vaše děti mohou potřebovat. Mějte také kontakt na místní lékařské zařízení, pokud by byla potřeba rychlá lékařská pomoc. Ve větších městech na Moravě jsou i nemocnice, kam lze dojet kdykoliv na pohotovost.

Nezapomeňte na sebe

Konečně, i když jste na dovolené s dětmi, nezapomeňte na sebe. Ať už to znamená dopřát si krátkou chvíli klidu, abyste si přečetli knihu, či společný večer s partnerem po usnutí dětí. Dovolená s dětmi může být náročná, ale také nesmírně obohacující a plná nezapomenutelných zážitků pro celou rodinu.

TOP 6 zahraničních destinací pro dovolenou s dětmi

Na závěr jsme pro vás vybrali TOP 6 zahraničních destinací pro dovolenou s dětmi jako bonus.

  1. Orlando, Florida, USA - Orlando je rájem pro rodiny s dětmi. S nekonečným množstvím zábavních parků, včetně Walt Disney World Resort, Universal Studios Florida a SeaWorld Orlando, není nuda na dohled. Děti mohou potkat své oblíbené postavy, zažít vzrušující atrakce a prozkoumat pohádkový svět.
  2. Costa Rica - pro dobrodružné rodiny je Costa Rica ideální destinací. Tato středoamerická země nabízí rozmanitou přírodu, od tropických deštných pralesů až po aktivní sopky. Děti mohou pozorovat opice, chameleony a mnoho dalších exotických zvířat. Národní parky, jako Arenal Volcano National Park, jsou plné příležitostí k vzdělávání a zábavě.
  3. Kodaň, Dánsko - Kodaň je přátelským městem pro děti. Tivoli Gardens, jeden z nejstarších zábavních parků na světě, poskytuje klasickou zábavu v krásném historickém prostředí. Děti mohou navštívit též námořní akvárium, objevovat svět vědy v Experimentariu nebo si užívat pohádkovou atmosféru v parku Hanse Christiana Andersena.
  4. Kypr - Kypr je ideálním místem pro rodinnou dovolenou s krásným středomořským klimatem a písečnými plážemi. Města jako Limassol nabízejí moderní letoviska s rodinným přístupem. Děti se mohou bavit na vodních atrakcích v aquaparcích, objevovat historii v archeologických lokalitách nebo si užívat klidné pláže.
  5. Tokyo, Japonsko - Tokyo je kosmopolitní metropolí s nekonečným množstvím atrakcí pro děti. Disneyland Tokyo a DisneySea jsou snem každého malého cestovatele. Ueno Zoo a Tokyo Sea Life Park nabízejí příležitost pro blízké setkání se zvířaty. Město je plné fascinujících muzeí a moderních technologických zázraků, které potěší každé dítě.
  6. Barcelona, Španělsko - Barcelona spojuje kulturní bohatství s rodinnou atmosférou. Parc Güell, inspirovaný tvorbou Antoni Gaudího, je pohádkovým prostorem pro děti i dospělé. Barcelonská pláž nabízí relaxaci a možnost pro vodní radovánky. Děti budou fascinovány nejen moderní architekturou, ale také tradicí a kulturou této katalánské perly.

Přečtěte si také Haná nenabízí jen víno. Co vás tu ještě nadchne?Moravské hory v létě, Tradice na Moravě – kde je můžete vidět? nebo Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život.

Fotografie