Za sněhem se dá vyrazit i na Moravu. Nevěříte?

Díky tomu, že se různá pohoří táhnou po téměř celém obvodu naší republiky, si s příchodem prvních mrazů můžete začít vybírat, na jaké hory letos vyrazíte. Každý má většinou ty své oblíbené. Ale pokud vám k srdci přirostla Morava, neměli byste po jejích zajímavostech cestovat jen v létě, ale zavítat na ni i v zimě. Například Beskydy jsou typickým příkladem hor svědčících o tom, že tahle oblast proslavená vínem a meruňkami umí být i kouzelně zimní.

Severovýchodní Morava

Nejlepší podmínky pro lyžování a další zimní sporty bývají právě v Beskydech, které leží na severovýchodě Moravy a táhnou se od Valašského Meziříčí až po Jablunkov. Z velké části tvoří přirozenou hranici mezi Českem a Slovenskem. A díky tomu, že jsou součástí Karpat, vládnou v nich obvykle od pozdního podzimu do brzkého jara ideální podmínky pro zimní sporty.

Dolní Morava

Dalším místem, o kterém si většina lidí naivně myslí, že pro lyžování či snowboarding není vůbec vhodné, je Dolní Morava. Jedná se totiž o oblast, která kupodivu vůbec neleží na jihu, jak by se podle jejího názvu mohlo zdát – nachází se naopak úplně na severu Moravy a jejím středobodem je Králický Sněžník. I v létě jde o malebné místo, které láká nespočet turistů a dá se tu obdivovat mnoho přírodních krás. Ale v zimě se krajina mění v bíle pohádkovou a místní lyžařská střediska nabízejí dokonalé vyžití pro malé i velké.

Jižní Morava pro běžkaře

Vyrazit ale můžete i do míst, kam to obvykle táhne jen vinaře – na jih Moravy a k Brnu. Sjezdovky tam sice očekávat nemůžete, ale zato je tamní rovinatá krajina naprosto ideální pro běžkování. Ještě než ale vyrazíte, je vhodné zkontrolovat si s předstihem stav sněhové pokrývky a její výšku, abyste nepřijeli do rozblácené krajiny. Ale věřte, že v průběhu zimy nastává většinou mnoho příležitostí zajímavě si projet jih Moravy na běžkách místo na jinak typickém kole.

A kam dál?

Už jste prozkoumali většinu míst na Moravě, kam se dá jezdit za sněhem, a chtěli byste objevit něco nového? V současné době není žádný problém jednoduše přejet hranice a vydat se třeba jen pár kilometrů od České republiky. A najednou se ocitnete v mnohem závratnějších výšinách a váš zážitek ze zimy bude mnohonásobně silnější. Ať už zvolíte Slovensko nebo Polsko, užívat si i v zimě můžete kdekoliv. Stačí vám jen mít u sebe občanský průkaz a de facto vůbec nemusíte řešit, kde je jaká hranice. Váš zimní svět se rázem promění v jednu nekonečnou jízdu plnou nových prožitků.

A pokud máte přece jen raději teplo, přečtěte si náš článek o tom, že Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život, případně si vybruste své chutě díky článku Olomoucké syrečky nadchnou i znechutí.

Fotografie