Lednicko-valtický areál si zamilujete na první pohled

Možná jste v tomhle místě, které dříve spravovali Lichtenštejnové, už byli – a určitě vás to tam láká znovu, protože je pořád co objevovat. A jestli jste Lednicko-valtický areál dosud míjeli, určitě si na něj vyhraďte nejméně den. Nejde totiž jen o samotný zámecký park v Lednici, který v létě hýří všemi barvami a skýtá mnoho možností vyžití. Na ploše bezmála 300 kilometrů čtverečních toho najdete tolik, že vám budou oči až přecházet.

Co neminout?

Areál nacházející se poblíž Břeclavi vybízí k návštěvě hned několika výjimečných míst či památek. Za vidění rozhodně stojí Janův hrad, Minaret nebo Lovecký zámeček. Až stanete před Obeliskem, tyčícím se do neuvěřitelné výšky 23 metrů, budete jen žasnout, jak se sem něco takového mohlo dostat.

A u rozlehlých rybníků v Lednici si zase rozhodně jděte prohlédnout přilehlé stavby, jako například Apollonův chrám, Rybniční zámeček, Hraniční zámeček nebo Nový dvůr.

Památkový areál

Připadal-li vám už po první návštěvě tento areál neskutečný a svého druhu výjimečný, nejste rozhodně sami. Ostatně i proto se nachází na seznamu památek UNESCO. A fascinující je, že se svou neskutečnou rozlohou je považován za největší takto upravenou krajinnou oblast na celém světě.

I proto se mu nejspíš říká „Zahrada Evropy“. A i kdybyste bydleli hned v sousedství, procházky po parcích a kolem dalších artefaktů vás nikdy neomrzí. Tohle místo na jihu Moravy je totiž výjimečně krásné a přitažlivé, a to pro malé i velké.

Otázka vstupného

Když se vydáte do Lednicko-valtického areálu, měli byste počítat s tím, že jeho jednotlivé části jsou nejen zpoplatněné, ale mají také různou otevírací dobu. Taková podzimní procházka při měsíčku vám tak může být velmi rychle zapovězena správcem areálu.

Jinak jsou ale ceny příznivé a spíš symbolické (většinou ve výši maximálně několika desítek korun) a otevírací doba je také vstřícná – i když u jednotlivých památek se může mírně lišit. V podstatě tu platí klasická otevírací doba jako na všech českých hradech a zámcích, tedy od začátku dubna do konce října. Některé památky jsou zpřístupněny i jindy, další můžete navštívit pouze o víkendech. Takže než vyrazíte, raději si pečlivě přečtěte aktuální informace zveřejňované Turistickým informačním centrem Lednice.

Co dalšího vás v areálu čeká?

A co je nejlepší? V areálu fungují i hotely, v nichž se můžete ubytovat a užívat si tohoto jedinečného prostředí třeba i několik dní. K nejoblíbenějším přitom bezesporu patří Hraniční zámeček.

Pokud vás krásy Moravy zajímají ještě víc, přečtěte si třeba náš článek o tom, Kam se dá vyrazit na Moravě za sněhem nebo o tom, že Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život.

Fotografie