Navštivte Památník Velké Moravy

Zajímavé muzeum

Nejde o nějaký památník stojící kdesi v lukách. Památník Velké Moravy je muzejní expozicí, která má sídlo v moderní budově. Ukrývá v sobě ale fascinující exkurzi do historie a ukáže vám Moravu takovou, jak jste ji možná dosud nepoznali. Jedná se o národní kulturní památku, která má v současnosti dokonce tři oddělené expozice.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Tento Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum se nachází ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Zajímavé je, že byl vybudován už v 60. letech minulého století a byl postaven na základech starého velkomoravského kostela. Díky tomu se pod ním nachází i pradávné pohřebiště a návštěvníci tak na vlastní oči mohou vidět přímé archeologické ukázky z dávné minulosti.

Co uvidíte?

V expozicích toho můžete vidět spoustu. Někdy jde o originální vykopávky, které byly v této oblasti skutečně nalezeny. Jindy jde o zdařilé repliky, které vám pomohou lépe pochopit život ve Velkomoravské říši. Jedná se například o oblečení, obuv, vzácné šperky nebo různé pracovní nástroje. Mnoho předmětů u sebe má i nákresy, které přesně vysvětlují, k čemu a jak se používaly.

Expozice se nacházejí ve dvou oddělených, ale zároveň také navzájem propojených budovách, takže muzeum je skutečně velké. A to pořád ještě není vše.

Náhled do pravěku

Třetí expozicí, jíž můžete v Památníku Velké Moravy navštívit, je Pravěk Uherskohradišťska. I v ní najdete především ukázky skutečných archeologických nálezů, z nichž si můžete udělat lepší představu o tom, jak toto zemí vypadalo v pravěku, kdo zde žil a jaký to byl život. Velké oblibě se těší také místní unikátní haptická stezka.

Kdy vyrazit?

Do Památníku Velké Moravy můžete vyrazit kdykoliv budete chtít. Funguje totiž po celý rok a pro návštěvníky je otevřen každý den. Otevřeno je od 9 do 17 hodin, a pokud byste měli zájem, můžete si ho projít i s komentovanou prohlídkou. Vstupné přitom není nijak zvlášť vysoké – děti zaplatí 80 korun, dospělí 120 korun. A nebo si koupíte zvýhodněné rodinné vstupné – pro čtyři osoby za 300 Kč, pro 3 osoby za 250 Kč.

Připravte se, že v expozicích strávíte nejméně dvě hodiny, než si je řádně prohlédnete. A když budete mít hotovo, můžete si projít i samotné Staré Město, které je poměrně malebné a bude se vám v něm jistě líbit. Nebo zamiřte do nedalekého Uherského Hradiště.

Přečtěte si také Lednicko-valtický areál si zamilujete na první pohled nebo Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život

Fotografie