Tradice na Moravě – kde je můžete vidět?

Moravské kroje

Když se řekne moravské tradice, tak vás asi nejprve napadnou moravské kroje. Těch je ale mnoho a v různých oblastech se kroje liší. Vždy jsou zdobené, hodně vyšívané, mají krajky a další prvky. Vyrobit takový kroj není nic jednoduchého a rozhodně nejde o žádnou sériovou výrobu – šijí se ručně. Lidé v nich dnes už nechodí denně, ale oblékají je jen při zvláštních příležitostech – slavnostech, festivalech a tak dále.

Vinobraní

Mezi klasické moravské slavnosti plné tradic patří vinobraní. To se zpravidla koná v září a probíhá jich celá řada. Kromě ochutnávání vína se na vinobraní obvykle zpívá, chodí se tam i v krojích, hraje třeba cimbálovka a tak dále. Prodávají se typické moravské pochutiny a vinobraní jsou plná pohody. 

Ladná a Strážnice

Existují místa, na nichž vám bude připadat, jako by se zastavil čas. Typickým příkladem je skanzen ve Strážnici. Pokud chcete svým potomkům ukázat, jak vypadala Morava v minulosti, jaké tu byly tradice a řemesla, jak se tu žilo a jaké zvyky se dochovaly dodnes, měli byste do tohoto krásného skanzenu určitě zamířit.

Dalším podobným místem je obec Ladná. Na první pohled jde o obyčejné místo, kde žijí obyčejní lidé. Ale nenechte se zmást. Ladná je proslavená udržováním lidových tradic a zažijete a uvidíte tu mnoho nového. Kromě toho, Ladná je vstupním bodem do překrásného Lednicko-Valtického areálu. Takže stojí zato zastavit se i tam.

Kyjov

Typickým městem, kde se velmi často konají různé tradiční slavnosti, jarmarky a další akce, je rozhodně Kyjov. Od jara do podzimu tu probíhá tolik různých akcí, že si každý milovník dobrého pití, jídla a zábavy najde tu svou. Proslavený je třeba Slovácký rok, který tu probíhá jen jednou za čtyři roky, ale o to větší je to zážitek. Nechybí slavná Jízda králů a město je plné lidí v krojích.

Když budete mít krojů už nad hlavu, můžete navštívit známé sklepní uličky v Kyjově a užít si požitek z kvalitního vína.

Slavnosti okurek

Znojmo je proslavené svými okurkami. A místní je milují natok, že pravidelně pořádají i speciální Slavnosti okurek. Nechybí na nich ochutnávky a typické dobroty s okurkami, tematické soutěže, živá hudba, atrakce pro děti, řemeslné jarmarky a další. Je to zábava pro malé i velké a zajímavý gastronomický zážitek. Ten, kdo miluje okurky, by tyto letní slavnosti rozhodně neměl minout – protože nikde jinde v České republice nic podobného nezažijete.

Přečtěte si také Moravské hory v létě nebo Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život

Fotografie