Moravské hory v létě. Těšíte se?

Nejen víno a meruňky

Když se řekne Morava, většině z nás se vybaví víno a rozsáhlé vinice na jihu této oblasti. Pak si vzpomeneme ještě na proslavené okurky, na meruňky, leckomu vytanou na mysli syrečky, hanácké pochoutky... Zkrátka Moravu máme spojenou především s gastronomickými zážitky. A když už chceme tělu dopřát trochu toho pohybu, zamíříme na některou z místních památek, kterých je tu nespočet. Ale pokud byste si chtěli dát trochu víc do těla, dostat se lépe do kondice a vidět zase trochu jiný kout Moravy, měli byste zamířit na hory. Beskydy mají své jedinečné kouzlo a můžete tam vidět a navštívit řadu zajímavých míst. Případně můžete zamířit až na sever, do Slezska, a prozkoumat blíže Jeseníky.

Beskydy v létě

Beskydy se táhnou po východní hranici České republiky. Stačí vám na jejich vrcholcích udělat jediný krok a už jste na Slovensku. Což je nejen úžasné, ale skýtá to i mnoho možností k dalším výletům. Jelikož obě země leží v Evropské unii i Schengenském prostoru, můžete hranice překročit kdekoliv a poznat lépe i tento kout západního Slovenska.

Nebo můžete zlézat vrcholky Beskyd, obdivovat jejich divokou přírodu, navštívit zajímavá místa. A budete si stále říkat, proč jste se sem ještě nikdy nevypravili právě v létě, kdy je tu tak krásně.

Jeseníky jsou specifické

Beskydy jsou hodně podobné většině jiných českých pohoří, ačkoliv jsou na první pohled divočejší a jsou méně prozkoumané turisty. Což ale leckomu vyhovuje, protože v Beskydech neproudí davy turistů jako na Václaváku. Můžete ale také zamířit až na sever Moravy, respektive Slezska, a navštívit Jeseníky. Tam nejpočetnější davy lidí míří samozřejmě na Praděd, který je nejvyšší horou tohoto pohoří. Ale v Jeseníkách toho můžete samozřejmě vidět i navštívit více a řada míst za to rozhodně stojí.

Jeseníky ale vypadají trochu jinak než většina českých pohoří. Jsou více „rázovité“ , jak by řekli tamní obyvatelé. Na mnoha místech nepotkáte jediného turistu, ale přitom je tam ledacos k vidění. Krajina má často ostřejší rysy a projevuje se na ní i blízkost těžby uhlí – od Ostravy či Karviné to do Jeseníků máte téměř co by kamenem dohodil. Ale za návštěvu toto pohoří určitě stojí a leckomu se tam zalíbí natolik, že se pravidelně vrací.

Turismus na Moravě

Když už vás omrzí vrcholy České republiky, můžete při svých cestách po Moravě zamířit i do nížin. Moravská krajina je krásná, v létě stojí za návštěvu mnoho míst od Hané až po Pálavu, navštívit můžete historické památky, různé festivaly, trhy, slavnosti a tak dále. A rozhodně se na Moravě nudit nebudete.

Přečtěte si také Zažijte víno naplno nebo Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život

Fotografie