Zažijte víno naplno

Degustace s chutí Moravy

Leckdo má své oblíbené víno, které si kupuje. Někdo má raději suché, jiný polosuché, další upřednostňuje zase sladké. Když ale přijedete na Moravu, do oblasti vinných sklípků, bude váš zážitek z vína mnohem silnější a nezapomenutelný. Leckterý místní vinař se totiž nebrání nejen vpustit vás přímo do sklípku a prodat vám svá stáčená vína – ale dá vám ochutnat i jakékoliv si zamanete. Třeba všechna. A kdo by tohle mohl odmítnout?

Rozmanité chutě

Teprve při degustaci ve vinném sklípku pochopíte, jak skutečně chutná víno. Víno stáčené přímo ze sudu je totiž v mnoha ohledech jiné než to kupované v supermarketu. Vlastně se s ním nedá v ničem srovnávat. Dáte si jeden lok, dva, cítíte tu skvostnou chuť a úžasnou vůni. Každé víno je jiné, ale každé výborné. I když vám zrovna nebude chutnat, nikdy nemůžete říct, že není dobré. Zkrátka degustace vín je zážitkem, při kterém ve vinném sklípku strávíte nejen několik minut, ale klidně i hodinu. A na konci nebudete vědět, které víno si vlastně koupit.

Síla, která vás skolí

Možná jste zvyklí na alkohol. Jen tak něco vás neskolí. Dohromady toho ve sklípku nevypijete při degustaci až tolik. Ale jakmile vyjdete ven na čerstvý vzduch, pochopíte, jakou sílu mají vína z Moravy. Moraváci to většinou zvládají lépe, ale návštěvníci z Čech mají leckdy problém rozdýchat tuto úžasnou ochutnávku. Leckdo pak už ani další láhev vína nevyžaduje a to vypité mu stačí. Ale pokud máte možnost posedět si u sklípku při západu slunce, ve společnosti dalších návštěvníků, k tomu zakousnout nějaký sýr či klobásu, tak pochopíte, že moravská gastronomie je jedinečným zážitkem pro tělo i duši.

Sklípek s ubytováním

Přijde vám škoda dát si ochutnávku, popít, ale pak zase hned odjet domů? V současnosti má mnoho vinařů už i ubytování pro turisty. Stačí jen najít si toho, který kromě degustace ve sklípku, možnosti pohoštění a posezení nabízí také ubytování. Nebo si s sebou zkrátka sbalte stan a spacáky.Volba je jen na vás a letní, ale i podzimní, jižní Morava je krásná a bude se vám tam líbit odpoledne, večer i ráno.

Někteří vinaři navíc nabízejí i zasílání vína na vaši adresu, pokud byste o jejich výrobky měli v budoucnu zájem. Případně mají svůj e-shop. Takže pokud při ochutnávce ve sklípku objevíte skvost mezi víny, který vás totálně dostane do kolen, můžete si ho od stejného vinaře objednávat i dále.

BONUS na závěr aneb jaká je historie vína?

Historie vína sahá do hluboké minulosti a je provázána s kulturami a civilizacemi po celém světě. Pěstování vinné révy a výroba vína se staly uměním a tradicí, které se vyvíjely tisíce let.

První důkazy o pěstování vinné révy pocházejí z oblasti Mezopotámie a Persie a datují se do 6. tisíciletí př. n. l. Starověcí Egypťané měli víno jako součást jejich náboženských rituálů a denního života. Řecká a římská civilizace také sehrály klíčovou roli v rozvoji kultury vína. V Řecku bylo víno spojováno s Dionýsem, bohem vína a veselí.

Ve středověku se kultura vína rozšířila po Evropě díky klášterům, kde mniši systematicky pěstovali révu a zlepšovali techniky výroby vína. V 15. a 16. století přivezli evropští osadníci vinnou révu do Nového světa, což vedlo ke vzniku nových regionů pro pěstování a výrobu vína.

V 18. a 19. století se začala rozvíjet koncepce terroir - myšlenka, že specifické geografické podmínky mají vliv na chuť a charakter vína. Francie, s regiony jako Bordeaux a Burgundsko, stála v čele této myšlenky.

V 19. a 20. století se také rozvinula moderní technologie výroby a techniky skladování vína. Skleněné láhve se staly běžným obalem a víno se stalo nedílnou součástí kulinářské kultury.

V posledních desetiletích došlo k výrazné globalizaci vína. Nové světové hráče, jako jsou Austrálie, Nový Zéland nebo Jižní Amerika, objevily své místo na mezinárodní scéně. Rovněž se rozvíjí trendy jako organické vinohradnictví a snaha o udržitelnost v celém procesu výroby.

Dnes je svět vína rozmanitý a dynamický, s mnoha regiony a odrůdami, které nabízejí jedinečný charakter a chuť. Historie vína ukazuje, jak se tato nápoj stala nejen gastronomickým zážitkem, ale i součástí kulturní identity různých společností po celém světě. Dnes jsou ideální podmínky pro to, aby si každý našel svou cestu k vínům, které mu budou skutečně chutnat.

Přečtěte si také Olomoucké syrečky nadchnou i znechutí nebo Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život

Fotografie