Zažijte víno naplno

Degustace s chutí Moravy

Leckdo má své oblíbené víno, které si kupuje. Někdo má raději suché, jiný polosuché, další upřednostňuje zase sladké. Když ale přijedete na Moravu, do oblasti vinných sklípků, bude váš zážitek z vína mnohem silnější a nezapomenutelný. Leckterý místní vinař se totiž nebrání nejen vpustit vás přímo do sklípku a prodat vám svá stáčená vína – ale dá vám ochutnat i jakékoliv si zamanete. Třeba všechna. A kdo by tohle mohl odmítnout?

Rozmanité chutě

Teprve při degustaci ve vinném sklípku pochopíte, jak skutečně chutná víno. Víno stáčené přímo ze sudu je totiž v mnoha ohledech jiné než to kupované v supermarketu. Vlastně se s ním nedá v ničem srovnávat. Dáte si jeden lok, dva, cítíte tu skvostnou chuť a úžasnou vůni. Každé víno je jiné, ale každé výborné. I když vám zrovna nebude chutnat, nikdy nemůžete říct, že není dobré. Zkrátka degustace vín je zážitkem, při kterém ve vinném sklípku strávíte nejen několik minut, ale klidně i hodinu. A na konci nebudete vědět, které víno si vlastně koupit.

Síla, která vás skolí

Možná jste zvyklí na alkohol. Jen tak něco vás neskolí. Dohromady toho ve sklípku nevypijete při degustaci až tolik. Ale jakmile vyjdete ven na čerstvý vzduch, pochopíte, jakou sílu mají vína z Moravy. Moraváci to většinou zvládají lépe, ale návštěvníci z Čech mají leckdy problém rozdýchat tuto úžasnou ochutnávku. Leckdo pak už ani další láhev vína nevyžaduje a to vypité mu stačí. Ale pokud máte možnost posedět si u sklípku při západu slunce, ve společnosti dalších návštěvníků, k tomu zakousnout nějaký sýr či klobásu, tak pochopíte, že moravská gastronomie je jedinečným zážitkem pro tělo i duši.

Sklípek s ubytováním

Přijde vám škoda dát si ochutnávku, popít, ale pak zase hned odjet domů? V současnosti má mnoho vinařů už i ubytování pro turisty. Stačí jen najít si toho, který kromě degustace ve sklípku, možnosti pohoštění a posezení nabízí také ubytování. Nebo si s sebou zkrátka sbalte stan a spacáky.Volba je jen na vás a letní, ale i podzimní, jižní Morava je krásná a bude se vám tam líbit odpoledne, večer i ráno.

Někteří vinaři navíc nabízejí i zasílání vína na vaši adresu, pokud byste o jejich výrobky měli v budoucnu zájem. Případně mají svůj e-shop. Takže pokud při ochutnávce ve sklípku objevíte skvost mezi víny, který vás totálně dostane do kolen, můžete si ho od stejného vinaře objednávat i dále.

Přečtěte si také Olomoucké syrečky nadchnou i znechutí nebo Pálavu byste měli navštívit nejméně jednou za život

Fotografie