Svatomartinské víno z Moravy

Co je Svatomartinské víno?

Možná znáte svatovavřinecké víno, což je jedna z odrůd vína, která se pěstuje jak na jižní Moravě, tak i jinde. Svatovavřinecké víno se ale neprodává jen na svátek svatého Vavřince, nýbrž po celý rok. Oproti tomu Svatomartinské víno se prodává pouze po krátký čas. A do prodeje může být dáno až na svátek svatého Martina. Což je 11. listopadu. A typicky až v 11 hodin dopoledne.

Mladé víno

Svatomartinské víno je specifické v tom, že jde o velmi mladé víno. Respektive to nejmladší. Vinaři totiž na podzim sklízejí hrozny a začínají z nich vyrábět víno pro následující rok, ale proces výroby vína nějaký ten pátek trvá. Takže první vína nového ročníku se v prodeji objeví teprve až v listopadu – a nejoblíbenější je právě Svatomartinské. Vinaři doporučují vypít taková vína co nejdříve a dlouho je neskladovat. Nemají totiž takovou výdrž a celé roky vám ve sklípku nevydrží. V ideálním případě byste je měli vypít nejpozději do Velikonoc.

Česká tradice

Svatomartinské víno nenajdete ve všech zemích světa. Je to vyloženě česká tradice, ale v poslední době se šíří i za hranice našeho státu. Doputovala třeba i na Slovensko, ale také do některých asijských zemí (například do Japonska). Leckde v našem státě se ten den konají svatomartinské slavnosti a k novému vínu se typicky podává pečená husa se zelím a knedlíky. Případně se konzumují další husí speciality.

Suché víno

Faktem ale je, že Svatomartinské víno každému nezachutná. Je v mnoha ohledech specifické, má jinou chuť a jde o suché víno. Obsahuje jen malé množství oxidu uhličitého a obsah alkoholu činí vždy nanejvýš 12,5 % (u bílého a růžového vína) nebo 13 % (u červeného Svatomartinského vína).  Svatomartinské víno přitom podléhá přísné kontrole a každý rok se boduje. Skutečně získává určitý počet bodů podle toho, jak se v daném roce povedlo. A získat musí nejméně 80 bodů ze 100 (což u mladého vína vůbec není špatné), aby se mohlo začít prodávat. Některé předchozí ročníky se pohybovaly jen okolo 75 bodů, ale to by v současnosti už neprošlo – takové víno by nemohlo být vpuštěno do prodeje.

Účastnící se vinaři

Ne každý vinař vyrábí Svatomartinské víno. Takové víno totiž zraje jen několik týdnů a není to klasické víno, jaké se nachází v produkci většiny vinařů. Každý rok tedy Svatomartinské víno stáčí jen určitý počet vinařů.

V roce 2022 pocházelo Svatomartinské víno od 74 vinařů, o rok dříve jich bylo 80. Nejvíce jich bylo v roce 2011, kdy své Svatomartinské víno představilo rovných 125 vinařství (a o rok déle jich bylo 122).

Přečtěte si také Moravské hory v létě nebo Tradice na Moravě – kde je můžete vidět?

Fotografie